24/10/2024

Održana konferencija Razgovori o turizmu

U utorak 22. oktobra u Sava centru održan je završni događaj projekta EU za kulturno nasleđe i turizam. Na događaju su predstavljeni rezultati petogodišnjeg projekta “EU za kulturno nasleđe i turizam” i održan je panel na temu “Pronalaženje modela za razvoj održivog turizma”. Konferenciji su prisustvovali i predstavnici Svetske turističke organizacije (UNWTO) i Svetskog putničkog i turističkog saveta (World Travel & Tourism Council).

razgovori o turizmu

Uz prisustvo predstavnika Vlade Republike Srbije, Delegacije Evropske unije i ambasade Savezne Republike Nemačke, predstavljeno je sve što je urađeno na očuvanju kulturnog nasleđa, razvoju i promociji turizma u Istočnoj Srbiji i Donjem Podunavlju. Tokom trajanja projekta rekonstruisani su značajni kulturno-istorijski objekti i podržan je razvoj turističkih potencijala zaposlenih u turizmu.

Projekat “EU za kulturno nasleđe i turizam” obezbedio je unapređenje znanja zaposlenih u turizmu iz javnog i privatnog sektora, uz podršku u kreiranju novih usluga koje su namenje turistima i promovisanje turističkih destinacija i na domaćem i na inostranim tržištima. Učestvovalo je osam opština iz Istočne Srbije i Donjeg Podunavlja (Kladovo, Majdanpek, Golubac, Zaječar, Negotin, Veliko Gradište, Požarevac i Smederevo) i opština Topola iz Šumadije. Projekat finansiraju Evropska unija i Vlada Nemačke u saradnji sa Ministarstvom turizma i omladine, a sprovodi GIZ.

Među najznačajnijim infrastrukturnim radovima izgrađen je Centar za posetioce kod Feliks Romulijane, arheološkog lokaliteta u Srbiji koje je UNESCO uvrstio na Listu svetske kulturne baštine. U tvrđavi Fetislam u Kladovu konzervirana je Varoš kapija i deo bedema Velikog grada, urađene su kapije Malog grada i izgrađena je letnja pozornica. Rajačke pivnice u okolina Negotina, čuvene po vinskim podrumima, tokom projekta dobile su električne, vodovodne i kanalizacione mreže, a privode se kraju radovi na uređenju rasvete i pešačkih staza u kompleksu pivnica.

U okviru Golubačke tvrđave otvoren je park Arheološko brdo u kome su tokom istraživanja otkrivene krečnjačke peći i zgrade koje datiraju iz XVI i XVII veka. Jedina opština-učesnica u projektu koja nije u istočnoj Srbiji je – Topola. Kraljeva vinarija u Topoli rekonstruisana je – zamenjeni su krovovi i tavanica i urađene nove elektro i hidro instalacije. Uređenje enterijera i eksterijera ove najstarije vinarije u Srbiji biće realizovano tokom narednog projekta, koji će takođe finansirati EU.

Tokom trajanja projekta, 184 privatnika koji se bave turizmom dobilo je bespovratna sredstva (grant) za unapređenje poslovanja. Veći deo sredstava upotrebljen je za unapređenje održivog turizma i ozelenjavanje ove grane privrede, kao i za razvoj turističkih potencijala i podršku ženama koje se bave turizmom. Dvadeset grantova dobile su asocijacije i javni sektor.

Projekat EU za kulturno nasleđe i turizam pružio je podršku hotelima i ugostiteljima tokom pandemije COVID 19 koja je imala razarajući efekat na sektor turizma. U tom periodu uvedena je sertifikaciona šema Clean & Safe, održani su treninzi osoblja, dodeljen materijal i opreme za dezinfekciju.

Izvor i fotografije: eu-za-turizam.rs


Pročitajte i ostale VESTI.

Najnovije na sajtu

Izaberite hotel po regiji

Socijalne mreže